گروه صنعتی نیکو

گروه صنعتی نیکو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان در صنایع نساجی و صنایع پایین دستی پتروشیمی، همواره جزو واحدهای نمونه صنعتی و صادراتی در ۶ سال گذشته بوده و با اشتغال بیش از ۱۲۰۰ نفر، در قالب ۱۹ شرکت مشغول فعالیت است.

مجموعه نیکو از سال ۸۱ از سیستمهای یکپارچه آرک در سطح گروه استفاده نموده و با توجه به گستردگی و تعدد شرکتهای مجموعه، با بهره گیری از نظام چند شرکته (هلدینگ بیس) آرک موفق گردید اطلاعات شرکتهای مختلف خود را به تفکیک، تجمیعی و مقایسه ای در حوزه های مختلف کنترل نماید. این امکان علاوه بر کاهش هزینه نگهداری اطلاعات، کنترلهای مدیریتی را به شکلی حرفه ای و در عین حال ساده افزایش داده است.

امید مصطفوی             

معاون مالی گروه صنعتی نیکو

نام سازمان: گروه صنعتی نیکو

 

تعداد پرسنل: ۱۲۰۰ نفر

   

سیستمهای مورد استفاده حسابداری مالی، صندوق و خزانه داری، انبار مقداری، حسابداری انبار، اموال و استهلاکات، پرسنلی و کارگزینی، حقوق و دستمزد، طرح طبقه بندی مشاغل، فروش، حسابداری فروش، قراردادهای فروش، خرید/تدارکات داخل، سفارشات خارج، صادرات، برنامه ریزی مواد، برنامه ریزی تولید و ظرفیتها، حسابداری صنعتی (بهای تمام شده)، سازمان الکترونیک (گردش عملیات داخلی، دبیرخانه، مدیریت جلسات، مدیریت داخلی، برنامه کاری، پرونده من)

 

سال استقرار: ۱۳۸۱

 

تعداد کاربران: ۳۴ نفرمعرفی:

گروه صنعتی نيكو در سال ۱۳۶۳ با تاسيس شركت ريسندگی گل ريس فعاليت خود را در صنعت نساجی در بخش ريسندگی آغاز كرد. گروه صنعتی نيكو به صورت مدام سعی در توسعه و گسترش فعاليت خويش داشته است كه با تاسيس و راه‌اندازی شركت‌های ابهر ريس، نابريس، گل ريس، نيكوبافت، بژار، نيكو تامين، نيكو نسج، ابهر نسج، در حال حاضر در زمينه توليد انواع الياف، منسوجات بی بافت،و انواع نخ فعاليت دارد.ميزان اشتغال شركت در حال حاضر بيش از ۱۲۰۰ نفر در بخش‌های مختلف اعم از توليد و خدمات توليد و اداری است. اين گروه با تلاش فراوان موفق به اخذ گواهينامه‌های بهداشتی داخلی و بين‌المللی شده است و در حال حاضر سالانه بيش از ۹۵درصد از محصولات خود را به ارزش ۵۰ ميليون دلار به كشورهای آلمان، فرانسه، فنلاند، ايتاليا، بلژيك، يونان، تركيه، ازبكستان و لهستان صادر می‌كند. گروه صنعتی نيكو در طول سال‌ها فعاليت خود تاكنون موفق به دريافت ۲۷ نشان افتخار نائل آمده و در طول ۵ سال اخير همه ساله موفق به دريافت عناوين صادركننده نمونه و واحد صنعتی نمونه شده است.


چگونگی اجرای پروژه و روند پیشرفت:

استقرار سیستمهای گروه صنعتی نیکو از سال ۱۳۸۱ شروع گردیده و طی مدت کوتاهی سیستمهای پایه برای شرکتهای گروه به بهره برداری رسید. با توجه به حجم اطلاعات و عملیات بسیار بالا در مجموعه شرکتهای گروه، و نیز تمرکز امور مالی و پرسنل حسابداری کلیه شرکتهای مجموعه نیکو در یک سایت مالی، نیازهای خاص اطلاعاتی و حقوق دسترسی به بخشهای مختلف سیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار گردید. گروه آرک با بررسی دقیق نیازهای جاری پروژه و نیز پیش بینی نیازهای آینده این هلدینگ بزرگ، ضمن تامین نیازهای این مجموعه، نظامات سیستمهای هلدینگ بیس خود را ارتقاء داده و راهکاری قدرتمند و مطمئنی را برای ارائه به مجموعه های مشابه ایجاد نمود.


چالشهای پروژه و ارائه راهکارهای خاص:

با توجه به اینکه گروه صنعتی نیکو از شرکتهای متعددی تشکیل گردیده بود (و به مرور زمان بر تعداد شرکتهای زیر مجموعه آن نیز افزوده شد)، لذا استقرار سیستمها آنهم در سطحی بسیار وسیع و نیازهای متعدد شرکتهای زیر مجموعه، این پروژه را به یک پروژه مهم و بزرگ تبدیل نمود. از آنجایی که در سالهای اول دهه ۸۰، در سیستمهای متداول نرم افزاری مفهومی با نام چند شرکته (هلدینگ بیس) تعریف نشده و مفهومی نداشت، لذا استقرار این پروژه با استفاده از امکانات چند شرکته آرک برای اولین بار در پروژه های نرم افزاری و در این سطح، مسوولیت گروه آرک را دو چندان نمود. در ادامه و با تلاش و پشتکار تیم استقرار پروژه و تصمیم قطعی مدیریت گروه صنعتی نیکو، جناب آقای مهندس نیکو خصال بر استقرار سیستم جامع هلدینگ بیس و بهره برداری از مزایای متعدد این سیستم در گروه نیکو، این پروژه با موفقیت در سطح گروه اجرا شده و در همین راستا سیستم حسابداری صنعتی (بهای تمام شده) نیز در این شرکت اجرا شده و به بهره برداری رسید.


وضعیت حال حاضر:

در حال حاضر سیستمهای جامع آرک با قابلیت ویژه چند شرکته خود در تمامی شرکتهای زیر مجموعه نیکو فعال بوده و گروه نیکو برای تمامی گروه خود از یک سیستم یکپارچه و با یک بانک اطلاعاتی واحد بهره مند می باشد. این امر نه تنها قابلیت بهره گیری از اطلاعات را به صورت مقایسه ای و تجمیعی بین شرکتهای گروه بالا می برد، بلکه عملیات ثبت اطلاعات را بسیار آسانتر نموده و تعداد نیروی کمتری را برای ثبت اطلاعات مجموعه شرکتها به خود اختصاص می دهد که این امر خود کاهش هزینه را برای سازمان به ارمغان آورده است.همچنین با بهره گیری از ساختار چند شرکته سیستمهای آرک، گروه نیکو برای کلیه شرکتهای زیر مجموعه خود از یک نرم افزار واحد استفاده می نماید که این موضوع علاوه بر صرفه جویی در هزینه های تامین نرم افزار، هزینه های پشتیبانی از نرم افزارها را برای گروه تا ۱۵ برابر کاهش داده است.