هفتمين سمينار تخصصی گروه آرك با عنوان سازمان هوشمند برگزار شد (۲۸ مهرماه ۹۳)

سمينار تخصصي سازمان هوشمند برای اولين بار در ايران به همت گروه شركت های آرك روز دوشنبه ۲۸ مهر ماه با حضور قريب به ۵۰۰ نفر از كارشناسان و صاحبان صنايع توليدی و خدماتی، وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف در سالن همایشهای بین المللی هتل المپيك تهران برگزار شد.بخش نخست . . .

در این گردهمایی و در بخش نخست، مهندس طباطبايی مدير عامل گروه ضمن بررسی جهت حرکت دنیا در ارتباط با هوشمندی و سرعت این حرکت از دیدگاه آمار، به ايراد سخنراني پيرامون سازمان هوشمند، الزامات و دستاوردها پرداختند. حرکت دنیا به سمت تکنولوژی و هوشمندی با سرعت ۲ برابر نسبت به سایر صنایع و سهم عظیم این صنعت در بازار و پیشتازی شرکت های مبتنی بر فناوری در رده بندی شرکتهای برتر دنیا، گوشه ای از آمار ارائه شده توسط ایشان بود. در ادامه مدير عامل گروه آرک به وضعیت حرکت فناوری مبتنی بر هوشمندی در ایران پرداخته و حرکت صنایع و سازمانهای ایرانی را به این سمت ناگزیر دانست. وی افزود، در آینده نه چندان دور، شرکتها و سازمانهایی قدرت رقابت و توانمندی خود را حفظ خواهند نمود که دارای مزایای رقابتی چون چابکی، قدرت تحلیل، کم هزینه بودن و سادگی باشند و این ویژگی ها تنها در سازمانهای هوشمند وجود دارد. در خاتمه نیز سه محور سرمایه انسانی توانمند، برنامه ریزی و استراتژی مناسب و ابزار کارآمد را از ضروریات حرکت به سوی سازمان هوشمند برشمرد و افزود: حتی با فرض وجود دو رکن سرمایه انسانی توانمند و برنامه و نقشه راه مناسب، بدون ابزار کارآمد و قدرتمند، حرکت به سمت سازمان هوشمند بسیار کند و مستهلک کننده شده و دستیابی به این هدف را دشوار می نماید.


سخنران بعدی، دكتر ابوالعلايی، عضو هیات علمی و مدرس دانشگاه بودند که در خصوص سرمايه انساني در سازمان هاي هوشمند سخنراني نمودند. ایشان در این سخنرانی، ضمن تاکید بر صحبتهای مهندس طباطبایی، بر نقش محوری سرمایه انسانی در ایجاد سازمانی توانمند و هوشمند تاکید نمودند. وی در ادامه ضمن تعریف مدیریت و رهبری در سازمانها، به موضوع استخدام افراد مناسب و نقش ارزیابی عملکرد و مشخص نمودن افراد توانمند و فعال و برقراری نظام تشویق برای افراد در ایجاد پویایی و حرکت در سازمان ایراد سخنرانی نمودند.


در ادامه، نوبت به سخنرانی مشترك مهندس الهيان مدير عامل شركت حامی آرک (توليدی-صنعتی) و مهندس رشيدی مدير واحد محصول ستاد مركزي آرك رسيد. در اين سخنراني ويژگي هاي راهكارها و محصولات آرك در حرکت به سوی سازمان هوشمند بيان شد. ویژگی هایی چون سادگی، فرآیند محور بودن، ساختار چند شرکته ، ساختار مبتنی بر پروژه، گستردگی محصولات در پوشش نیازهای جامع سازمان مشتریان و سیستمهای مدیریتی قدرتمند از جمله ویژگیهای محصولات آرک بود که توسط ایشان ارائه گردید. این برنامه به دلیل پویایی آن مورد استقبال میهمانان قرار گرفت.


بخش دوم . . .

سخنران اول بخش بعدی سمینار، آقای دكتر علوي راد بودند که پيرامون برنامه ريزي و استراتژی در سازمان هوشمند سخنرانی نمودند. وی روشهای تدوین برنامه برای دستیابی به این مهم و تعیین دورنمای سازمان را بیان نموده و در ارتباط با اثرات مخرب عدم وجود برنامه مدون و نقشه راه برای این منظور ایراد سخنرانی نمودند . وی در این سخنرانی به تشریح عوامل ایجاد و توسعه یک کسب و کار موفق پرداخته و عواملی چون نوآوری و فن آوری، بازار و مشتریان، پتانسیل سازمان و سرمایه های انسانی را از جمله مهمترین سرمایه های تشکیل دهنده موفقیت در سازمان پیشرفته و هوشمند برشمرد.


تجربه ای موفق در سازمانی بزرگ ...

حسن ختام  و بخش ویژه و مهم برنامه همایش نیز به اشتراك گذاری تجربيات موفق در ايجاد سازمان هوشمند بود که در این بخش، جناب آقاي قاضي، معاون مالی گروه صنعتی نيكو، از تجربه موفق اين گروه در استفاده چندين ساله از محصولات گروه آرك سخن گفتند. ایشان ضمن اعلام اینکه طی حدود ۱۴ سال استفاده از ۱۵ سیستم و فرآیند گروه آرک و ثبت چند میلیون رکورد اطلاعاتی در سیستمها تا کنون به راحتی از امکانات این سیستمها استفاده نموده اند افزودند: خدمات گروه آرک همیشه در زمانهای مورد نیاز با کیفیت مطلوب و سرعت مناسب ارائه شده که این موضوع یکی از ویژگیهای آرک محسوب می گردد. وی در ادامه سخنان خود ادامه دادند: حدود ۱۰ سال پیش، گروه نیکو ۱۰ شرکت با ۳۰ حسابدار داشته و در حال حاضر علاوه بر گستردگی کار شرکتهای قبلی، دارای ۱۹ شرکت ولی با ۲۲ حسابدار می باشد. ایشان این موفقیت را مرهون توانمندی سیستمهای آرک ونیز ویژگی بسیار مهم چند شرکته بودن این سیستمها دانست و افزود: هزینه نگهداری سیستمهای آرک نیز با توجه به ویژگی چند شرکته بودن آن بسیار پایین تر از موارد مشابه بوده، ضمن اینکه توانمندی به مراتب بالاتری را در اختیار سازمان قرار می دهد.

کــارگــاههــا . . .


در بخش سوم و پاياني سمينار، نوبت به برگزاري  Workshopها و كارگاه هاي تخصصي محصولات گروه آرك رسيد. اين برنامه ها در قالب کارگاههای مالي ، منابع انساني، پشتيباني و تامين، مديريتي و سازمان الكترونيك برگزار شد كه با استقبال میهمانان سمینار مواجه گردید. طي این کارگاهها، ويژگي هاي سيستم هاي يكپارچه آرك براي علاقمندان بيان گردیده و به سوالات مطرح شده در  حوزه هاي مختلف پاسخ داده شد.  حضور تعداد زیادی از مدیران سازمانها در کارگاههای مختلف، شور ویژه ای به این بخش مهم از همایش بخشیده بود و حاضرین فعالانه در بحث ها شرکت می نمودند.

WorkShopهمایش نیز بیش از انتظار مورد استقبال قرار گرفت و میهمانان زمان زیادی را در این بخش به بحث و بررسی عملی بر روی سیستمها سپری نمودند.دسته : رویدادهای مهم آرک تعداد بازدید : 1754